WYPRAWA GRUPY NURKÓW JASKINIOWYCH PZA DO ALBANII

Gjirokastra, 08 lipca 2014 r.W dniach 15-31 sierpnia odbędzie się wyprawa do zalanych jaskiń i wywierzysk Albanii, stanowiąca kontynuację rozpoczętych w 2009 roku i kontynuowanych w 2010 i 2013 roku eksploracji. Głównym terenem zmagań będzie południe tego kraju i znajdujące się tam wywierzyska leżące w masywach Mali i Gjere (Skotini, Mema e Viroit, Syri i Kalter) oraz Mali i Dhembeli (Shpella e Ujit, Mema e Ujit), eksplorowane w latach ubiegłych przez ekipy francuskie oraz włoskie, a których przodki eksplorowane są obecnie przez Grupę Nurków Jaskiniowych PZA.
Są to miejsca o doskonałej przejrzystości wody, dużym przekroju korytarzy, w których nurkowanie utrudnia jedynie silny prąd wywierający - stanowią więc bardzo wdzięczne miejsce do filmowania.
 

Więcej…
 
ALBANIA OTRZYMAŁA STATUS KRAJU KANDYDUJĄCEGO DO UE
Bruksela, 24 czerwca 2014 r.

Decyzję w tej sprawie podjęli obradujący w Luksemburgu ministrowie ds. europejskich państw unijnych, a potwierdzi ją szczyt UE w tym tygodniu.

Unijny komisarz ds. rozszerzenia Sztefan Fuele napisał na Twitterze, że decyzja świadczy o uznaniu dla podejmowanych przez Albanię reform i jest zachętą do dalszych starań.

Nasze najszczersze gratulacje!
 
Urime Shqipëri!

Więcej…
 
POLACY ODKRYLI W ALBANII ŚREDNIOWIECZNĄ ŁAŹNIĘ
Shkodra, 22 czerwca 2014 r.

Ogólny widok na polskie wykopaliska w Szkodrze w 2014 r. Fot. Martin Lemke

W Szkodrze w północno-zachodniej Albanii polscy archeolodzy odkryli XIV-wieczną łaźnię. To najstarsze dotychczas przebadane założenie tego typu z obszaru Albanii – poinformował PAP prof. Piotr Dyczek z Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW.

Największym tegorocznym odkryciem było znalezisko tureckiej łaźni – hammamu, z systemem centralnego ogrzewania. Budynki tego typu rozpowszechniły się w imperium ottomańskim w XV w. „Nasza wydaje się o sto lat starsza – uważa prof. Dyczek. – Wczesnych hammamów znamy bardzo niewiele. Tym ciekawsze jest nasze odkrycie, gdyż pozwala zorientować się, w jaki sposób dawna rzymska idea systemu hypokaustycznego, czyli ogrzewania podłóg i ścian budowli za pomocą gorącego powietrza, została zaadaptowana przez Turków".

Więcej…
 
'Kadare zasługuje na karę, ale – niestety – chroni go sam Hodża!'
Warszawa, 17 czerwca 2014 r.Pod tym linkiem możesz posłuchać wywiadu:

www.polskieradio.pl/9/396/Artykul/1156781,Ismail-Kadare-bezgranicznie-ufam-literaturze[The Guardian]

Ismail Kadare w wywiadzie dla Trójki:


"Tyran, despota, władca, ktoś kto jest głową każdego reżimu, każdego systemu, ma moim zdaniem świadomość – lub powinien ją mieć – że pewnego dnia będzie musiał się zmierzyć z opinią i z postacią znanego, szanowanego twórcy. I wie, że musi w jakimś sensie o niego dbać, strzec... (...) Tyran boi się sławy twórcy, siły jego oddziaływania, tego, że w innych warunkach twórca może go ukarać. Uznanie świata zachodniego dla mojej pracy przyszło bardzo wcześnie, byłem dość młodym człowiekiem. Paradoksalnie dzięki temu czułem się chroniony, bezpieczny. Hodża w jakimś sensie bał się mnie. Ale także – wykorzystywał. To był wentyl. Pozwalał mi wyjeżdżać z Albanii, a potem mógł powiedzieć: 'Proszę bardzo mamy znanego pisarza i nie zamykamy przed nim świata. Nie zabraniamy Wam go cenić i z nim rozmawiać'. Myślę, że właśnie dlatego uniknąłem z jego strony bezpośredniego, ostrego ataku. Zresztą, wiem, że wielu Albańczyków, zwolenników systemu, mówiło wówczas: 'Kadare zasługuje na karę, ale – niestety – chroni go sam Hodża!' I to, choć to przewrotne, było prawdą, potwierdzam."

Całość w czwartek, 19 czerwca, w "Klubie Trójki" o 21:05. Zapraszamy!

 
WYWIAD Z ISMAILEM KADARE w cyklu: Z najwyższej półki
Warszawa,16 czerwca 2014 r.

19 czerwca, 21:05, gościem "Klubu Trójki" będzie Ismail Kadare. Wywiad przeprowadzi Michał Nogaś.

Serdecznie zapraszamy!

Pod poniższym linkiem cały wywiad:

www.polskieradio.pl/9/396/Artykul/1156781,Ismail-Kadare-bezgranicznie-ufam-literaturze
 
PAPIEŻ ZAPOWIADA PODRÓŻ DO ALBANII
Tirana, 15 czerwca 2014 r.


[Fot. Grzegorz Gałązka]
 

Papież Franciszek zapowiedział, że 21 września uda się do Albanii. Przez tę krótką, jednodniową wizytę w Tiranie Ojciec Święty pragnie "utwierdzić w wierze Kościół w Albanii i dodać otuchy temu krajowi, który tak długo cierpiał z powodu minionych ideologii".

- Odpowiadając na zaproszenie biskupów i władz państwowych Albanii, mam zamiar udać się do Tirany w niedzielę 21 września. Przez tę krótką podróż pragnę utwierdzić w wierze Kościół w Albanii i dodać otuchy temu krajowi, który tak długo cierpiał z powodu minionych ideologii - powiedział papież niedzielnej modlitwie "Anioł Pański".

Będzie to druga podróż papieska do Albanii. Wcześniej kraj ten odwiedził 25 kwietnia 1993 r. św. Jan Paweł II. Był wówczas w Tiranie i Szkodrze.

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 6 z 24

Valid XHTML & CSS