W NIEDZIELĘ 23 CZERWCA WYBORY PARLAMENTARNE
Tirana, 21 czerwca 2013 r. 

Albańczycy wybierają w niedzielę parlament. Wyborom bacznie będzie przyglądała się Unia Europejska, ponieważ Tirana od wielu lat liczy na uzyskanie statusu kandydata do UE, a od obalenia komunizmu w 1990 r. wyniki głosowania są tam systematycznie kontestowane.

Od ostatnich wyborów parlamentarnych w czerwcu 2009 r. kraj pogrążony jest w kryzysie politycznym, ponieważ opozycyjna Albańska Partia Socjalistyczna (PSSh) do tej pory nie chce uznać wyników tamtego głosowania. W wyborach ponownie zwyciężyła centroprawicowa Albańska Partia Demokratyczna (PDSh) pod wodzą premiera Salego Berishy.
 
Więcej…
 
ALBAŃCZYK SEBINO PLAKU NOWYM ZAWODNIKIEM ŚLĄSKA WROCŁAW

Wrocław, 06 czerwca 2013 r.

Albański napastnik Sebino Plaku podpisał dzisiaj kontrakt ze Śląskiem Wrocław, który będzie obowiązywał do końca czerwca 2016 rok.

Plaku we Wrocławiu przebywał od kilku dni i przechodził testy medyczne, jednak dopiero dzisiaj został oficjalnie zaprezentowany jako nowy zawodnik Śląska. To pierwszy piłkarz pozyskany przez wicemistrzów Polski po zakończonym kilka dni temu sezonie. Albańczyk trafił do Śląska za darmo, niedawno bowiem rozwiązał kontrakt z Skenderbeu Korçë i miał swoją kartę zawodniczą w ręku.

Więcej…
 
PREZES NAJWYŻSZEJ IZBY KONTROLI RP W ALBANII

Tirana, 31 maja 2013 r.


Jacek Jezierski, Prezes Najwyższej Izby Kontroli RP, został odznaczony przez Prezydenta Albanii Bujara Nishaniego Medalem Wdzięczności i otrzymał doktorat Honoris Causa Uniwersytetu we Vlorze.

W dniach 21-24 maja 2013 r. przebywała w Albanii z oficjalną wizytą delegacja Najwyższej Izby Kontroli RP z Prezesem Jackiem Jezierskim na czele. Delegacja NIK przyjechała na zaproszenie Przewodniczącego albańskiej Najwyższej Izby Audytu Państwowego Bujara Leskaja, a wizyta była kontynuacją bardzo dobrych kontaktów obu instytucji.
Więcej…
 
ZAPRASZAMY NA WYPRAWĘ DO ALBANII - WRZESIEŃ 2013

Warszawa, 20 maja 2013 r.ALBANIA – po raz kolejny (XI wyprawa) : wrzesień 2013
ALBAŃCZYCY NA BAŁKANACH ( ich język, pochodzenie, historia, kultura. Tereny zamieszkania – diaspory.)

 Konsul Honorowy Republiki Albanii Jarosław Rosochacki i Zarząd Towarzystwa Polsko – Albańskiego - zapraszają do wzięcia udziału w  wyprawie do Albanii, w dniach 31.08 – 14.09.2013 roku.
Głównym celem wyprawy jest poznanie kultury, tradycji, zwyczajów i zabytków z różnych okresów historycznych Albanii.

Więcej…
 
RIGELS HALILI I JEGO PIEŚNI
Warszawa, 13 maja 2013 r.

 

 O czym ludzie śpiewali i śpiewają? Fascynującą historię pieśni i  pieśniarzy  opisał Rigels Halili  w swojej książce „ Naród i jego pieśni. Rzecz o oralności, piśmienności i epice ludowej wśród Albańczyków i Serbów”. Książka jest pozycją naukową, ale dzięki talentowi jej autora jest pasjonującą lekturą. Rigels Halili, nie tylko potrafi ciekawie pisać, ale też o swojej książce opowiadać. Mogli się o tym przekonać wszyscy, którzy przyszli 11 maja do  Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie na spotkanie z autorem. Promocję książki  zorganizowały Towarzystwo Polsko-Albańskie, Stowarzyszenie Polsko-Kosowskie KOS-POL oraz Wydawnictwa UW. Honorowy patronat sprawowała Ambasada Republiki Albanii.. 

Więcej…
 
KARDYNAŁ DZIWISZ DOKTOREM HONORIS CAUSA UNIWERSYTETU TIRAŃSKIEGO
Tirana, 26 kwietnia 2013 r.


Fot. Marek Lasyk - fotoKAI

Kardynał Stanisław Dziwisz otrzymał 25 kwietnia tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Tirańskiego w Albanii. W dniach 24-27 kwietnia metropolita krakowski bierze udział w obchodach 20-lecia papieskiej pielgrzymki bł. Jana Pawła II do tego kraju.
Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 6 z 17

Valid XHTML & CSS