ALBANIA ODMÓWIŁA ZLIKWIDOWANIA U SIEBIE ARSENAŁÓW BRONI CHEMICZNEJ Z SYRII
Tirana, 15 listopada 2013 r.


Albania nie przyjmie broni chemicznej z Syrii celem jej zniszczenia na swoim terytorium – powiedział dziś premier kraju, Edi Rama.

„Albania nie ma możliwości wzięcia udziału w tej operacji" – oświadczył on podczas przemówienia transmitowanego przez  telewizję.

Na początku listopada w mediach pojawiły się informacje, że zgromadzone przez Damaszek arsenały mogą zostać zlikwidowane w Albanii. Opozycja skierowała do parlamentu kraju wniosek o przeprowadzenie referendum w tej sprawie. W miastach w całym kraju odbywały się liczne akcje protestacyjne.

Zob. calość:

polish.ruvr.ru/2013_11_15/Albania-odmowila-zlikwidowania-u-siebie-arsenalow-broni-chemicznej-z-Syrii/

 
ALBAŃCZYCY ZJEDNOCZENI W MASOWYM PROTEŚCIE
Tirana, 11 listopada 2013 r.

Syryjską broń chemiczną zniszczy... Albania?


Więcej…
 
ZOBACZYĆ ALBANIĘ I ... ZNÓW POJECHAĆ

Olsztyn, 08 paździenrika 2013 r.

Z cyklu: Podróże

Tamara Jesionowska


Butrynt

Jak patrzeć na Albanię? Czy jak Andrzej Stasiuk, który  określa ją jako „podświadomość Europy” i doceniając jej piękno zarazem fascynuje się tym, co w niej brzydkie? Ale to trochę tak, jakby jadąc do Polski opisywać dawne pegeery i  bezrobotnych mężczyzn wysiadujących przed  wioskowymi sklepami. A tak jak Martyna Wojciechowska, która pokazuje odmienne obyczaje na zasadzie: patrzcie jakie to dziwne...?

Więcej…
 
NOWA POWIEŚĆ ISMAILA KADARE JUŻ W SPRZEDAŻY

Warszawa, 25 września 2013 r.
Nowa powieść wybitnego albańskiego powieściopisarza, laureata Międzynarodowej Nagrody Bookera w roku 2005, zaczyna się od dziwnego wypadku taksówki na autostradzie pod Wiedniem. Daje on początek nie mniej tajemniczemu śledztwu, w którym co rusz pojawiają się nowe tropy i domysły. Co łączyło dwie śmiertelne ofiary wypadku, albańskich emigrantów: specjalistę ds. bałkańskich w Radzie Europy i pracownicę Instytutu Archeologii? Ich związek osobisty (romans?) wydaje się nie mniej burzliwy i niejasny, jak historia ich politycznego zaangażowania w konflikt na Bałkanach i jego konsekwencje. Czy na pewno zginęli w wypadku? Może był to zamach? A może podwójne samobójstwo? (Tłumaczenie Dorota Horodyska).

Więcej…
 
PARLAMENT ZATWIERDZIŁ RZĄD EDIEGO RAMY
Tirana, 15 września 2013 r.

Parlament Albanii zatwierdził dzisiaj gabinet nowego socjalistycznego premiera kraju Ediego Ramy, który ogłosił, że priorytetem jego rządu będzie zbliżenie Tirany do UE oraz uzdrowienie albańskiej gospodarki.

W skład nowego rządu wjedzie 20 ministrów, w tym sześć kobiet, a jedna z nich będzie kierować resortem obrony. Pięciu ministrów należy do ugrupowania Socjalistyczny Ruch na Rzecz Integracji najbliższego sojusznika Ramy Ilira Mety.

Więcej…
 
GRECJA. ŚLEDZTWO W SPRAWIE ZAGINIĘCIA PÓŁ TYSIĄCA ROMSKICH DZIECI POCHODZĄCYCH Z ALBANII
Ateny, 28 sierpnia 2013 r.
foto: Shekulli

W Grecji toczy się śledztwo w sprawie zaginięcia 502 romskich dzieci pochodzących z Albanii i umieszczonych w siedzibie państwowej fundacji kilkanaście lat temu - poinformował minister sprawiedliwości Charalampos Atanasiu.

W ostatnich dniach w greckich gazetach ukazała się seria artykułów dotyczących niewyjaśnionego losu 502 dzieci na podstawie niedawnego raportu ONZ na ten temat.
Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 6 z 20

Valid XHTML & CSS