POLKA W ALBAŃSKIM BIG BROTHERZE
Tirana, 24 marca 2014 r.
W trwającej obecnie 7. edycji albańskiego Big Brothera bierze udziała Polka, Violeta Piaskowska. Violeta ma 30 lat, jest stylistką. Urodziła się w Polsce, trzy lata pracowała we Włoszech jako modelka. Od siedmiu lat mieszka w Albanii. Albania bardzo  się jej podoba. Ma tu wielu przyjaciół. Jest jedynaczką, jej mama mieszka w Polsce, ojciec nie żyje. Po zakończeniu udziału w Big Brotherze zdecyduje, czy zostać w Albanii na stałe.

Pani Violecie życzymy samych sukcesów!

Pani Violeta jest i będzie najbardziej znaną Polką w Albanii. Bez wątpienia! 

Niestety, Violeta została wyeliminowana na początku kwietnia.

Więcej…
 
SPOTKANIE AMBASADORA MARKA JEZIORSKIEGO Z ISMAILEM KADARE
Tirana, 19 kwietnia 2014 r.W nieformalnej i bardzo przyjaznej atmosferze Ismail Kadare i Marek Jeziorski rozmawiali o wielu ważnych sprawach zajmujących Polaków i Albańczyków. Niezwykły pisarz albański mówił o swojej twórczości, o jej silnych związkach z losami kraju i rodaków. Wspominał swoje kontakty z polską literaturą, spotkania z Czesławem Miłoszem. Od początku rozmowy czuło się, jak bardzo wiele łączy Ismaila Kadare z Polakami w spojrzeniu na historię, wspólne losy w tragicznym wieku XX oraz na europejskie powołanie Albanii i Polski. Twórca jest wielkim Europejczykiem, postrzega swój kraj jako nierozerwalną część Europy od wieków, widzi jego przyszłość tylko w Europie.
Więcej…
 
LOSOWANIE EURO 2016
Nicea, 23 lutego 2014 r.W losowaniu grup eliminacyjnych  EURO 2016 Albania znalazła się w grupie I. Zagra z Portugalią, Danią, Serbią i Armenią.

Więcej…
 
ALBANIA WPROWADZA MORATORIUM NA POLOWANIA
Tirana, luty 2014 r.

Od lutego 2014 r. w Albanii zaczyna obowiązywać dwuletni, całkowity zakaz polowań. Albański Minister Środowiska – Lefter Koka – zadecydował, że moratorium jest konieczne by ochronić gatunki, których liczebność dramatycznie spadła w ostatnim dwudziestoleciu w wyniku niekontrolowanych polowań. Krytycznie zagrożone są już w Albanii nie tylko orły, niedźwiedzie brunatne i rysie bałkańskie; także stan populacji gatunków niegdyś pospolitych jak bażant i przepiórka jest alarmujący.

 

www.niechzyja.pl

 

Więcej…
 
DWIE DZIEWCZYNY Z ALBANIĄ W TLE
Poznań, 09 lutego 2014 r.

Szanowni Państwo,

Edyta i Ewelina, studentki pierwszych lat bałkanistyki w Poznaniu, poznają Albanię w nieszablonowy sposób. W zamieszczanych na stronie Towarzystwa opowiadankach, oswajają poprzez delikatną ironię, ale także przez ściśnięte gardło to, co dla nich nowe na styku dwóch kultur.  Zmierzyć się z Innością jest im pozornie łatwiej, ponieważ ojciec jednej z nich jest Albańczykiem. W rzeczywistości jest im trudniej, ponieważ E. poznała ojca całkiem niedawno, niełatwo więc powstrzymać emocje.

Opowiadania te, choć proste w formie, skłaniają do wielu refleksji, także i do tej: czy możliwe jest wspólne bycie osób z różnych kręgów kulturowych, a jeśli tak, to jake są tego koszty? Na te pytania nie ma jednoznacznych odpowiedzi i nie znajdziemy ich u EE. Będzie natomiast ich poszukiwanie. Zapraszamy serdecznie do czytania. Ciąg dalszy nastąpi.
Ewelina Niemoth, Edyta Trebinja


1. LOTNISKO

Samochody wloką się jeden za drugim. Siedzę zgaszona na tylnym siedzeniu  forda. Docierają do mnie urywki zdań rozmowy Tomka, który robi za kierowcę,  z moją mamą.

-Ale wyrwałem wczoraj czarnulę, pani Zosiu. Normalnie cudo.

-To jak ma ona na imię?-  dopytuje się mama.

-Nooo, pani Zosiu, ja mówię o bmw.

"Czy on naprawdę przyjedzie."- zaczynam się bać.

Więcej…
 
ALBANIA NA OLIMPIADZIE W SOCZI
Soczi, 07 lutego 2014 r.Na 22. Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Albanię reprezentuje dwoje sportowców: Suela Mëhilli i Erjon Tola. Rywalizować będę w slalomie gigancie.
Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 6 z 22

Valid XHTML & CSS