ZMARŁ FLORENT ÇELIKU
Tirana 04 stycznia 2014 roku

W wieku 45 lat, po ciężkiej chorobie zmarł dzisiaj w Tiranie Ambasador Republiki Albanii w Polsce, Jego Ekscelencja Pan Florent Çeliku.
Łączymy się w bólu z rodziną Zmarłego.
Cześć Jego pamięci!


Florent Çeliku ukończył studia filologiczne. Po studiach pracował w Instytucie Językoznawstwa Akademii Nauk w Tiranie oraz jako wykładowca na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu w Tiranie. Ukończył Akademię Dyplomatyczną w Wiedniu oraz Foreign Service Institute (Departament Stanu USA). Po roku 2000 przez pewien czas piastował stanowisko zastępcy ministra spraw zagranicznych Albanii. Karierę dyplomatyczną rozpoczął w 1992 roku. Początkowo pełnił funkcję konsula w Ambasadzie Albanii w Warszawie, a od września 2007 ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego Republiki Albanii w Polsce, na Ukrainie, Litwie, Estonii i Łotwie.

Więcej…
 
WKRÓTCE NOWA POWIEŚĆ ISMAILA KADARE
Warszawa, 19 grudnia 2013 r.W styczniu 2014 ukaże się  powieść Ismaila Kadare "Kolacja dla wroga" (Darka e gabuar), w tłumaczeniu Dorota Horodyskiej.

Centralnym motywem książki jest tajemnicze wydarzenie z czasów II wojny światowej w Gjirokastrze, rodzinnym mieście pisarza - brzemienna w skutki kolacja wydana we własnym domu przez albańskiego lekarza, doktora Gurameto, na cześć niemieckiego oficera Fritza von Schwalbe. Mimo długotrwałego śledztwa, tylko częściowo jawnego, prawda o tej kolacji po dzień dzisiejszy nie ujrzała światła dziennego.
Więcej…
 
ALMANACH ORAZ MAŁA ANTOLOGIA LITERATURY POLSKIEJ W ALBANII
Tirana 10 grudnia 2013 r.

Bardzo miła wiadomość nadeszła dzisiaj z Ambasady Polskiej w Tiranie.


Nasza Ambasada przygotowała pierwsze w historii zbiorcze publikacje ujmujące szeroki przegląd obecności polskiej literatury w Albanii na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Jednocześnie opublikowany został wywiad z Panem Astritem Beqirajem nt. jego przygód z tłumaczeniami dzieł Ryszarda Kapuścińskiego w Albanii. Za przekład „Podróży z Herodotem” Astrit Beqiraj otrzymał nagrodę dla najlepszego tłumacza 2013 r. podczas tegorocznych Targów Książki w Tiranie.

Wszystkich miłośników słowa serdecznie zapraszamy do lektury.

Więcej…
 
POLKA W TIRANIE - blog
Tirana, 20 listopada 2013 r.

Miło nam zaprosić Państwa do zapoznawania się z relacjami Irminy Czysnok, prosto z Albanii. Dzięki Irminie śledzić będziemy na bieżąco to, co ciekawe i ważne przede wszystkim w albańskiej kulturze, ale nie tylko. Będziemy poznawać także inne aspekty albańskiego życia, o których Irmina zechce nam opowiedzieć. Bardzo Ci dziękujemy!!!

Blog "Polka w Tiranie"  znajduje się z lewej strony, w zakładce Blog. Po prawej stronie ukazują się jego fragmenty.


Irmina o sobie:

Moja fascynacja Albanią zaczęła się kilka lat temu. Początkowo był to naiwny zachwyt tzw. bałkańską egzotyką. Z czasem zapragnęłam zrozumieć. Poznać język, zwyczaje, wartości, mentalność… Po prostu zanurzyć się w albańskiej rzeczywistości.  Swoje marzenia realizuję mieszkając i pracując w Tiranie, w ramach wolontariatu europejskiego. W obszarze moich zainteresowań są przede wszystkim działania w zakresie zmiany społecznej i kultury oraz promowanie  równości i tolerancji. Na co dzień mierzę się z albańską rzeczywistością, która jest niezwykle skomplikowana. Trudna i brutalna, a zarazem zachwycająca i zniewalająca. Jest dla mnie źródłem refleksji, obserwacji i inspiracji.

 
 
ASTRIT BEQIRAJ TŁUMACZEM ROKU 2013
Tirana, 17 listopada 2013 r.Z radością informujemy, że na 16. Międzynarodowych Targach Książki w Tiranie, wybitny tłumacz literatury polskiej na język albański Astrit Beqiri uhonorowany został tytułem "Tłumacz Roku 2013" za przekład "Podróży z Herodotem" Ryszarda Kapuścińskiego. Astrit przekładał m.in. A. Stasiuka, Cz. Miłosza i wiele dzieł R. Kapuścińskiego.


Një ditë përpara mbylljes së panairit të 16-të të librit, juria e përzgjedhur ka shpallur edhe fituesit e këtij viti. Në fushën e përkthimit u vlerësua Astrit Beqiraj për shqipërimin e njërës prej veprave më të njohura të Kapushinskit, “Udhëtim me Herodotin”.


Serdecznie gratulujemy!


 
ALBANIA ODMÓWIŁA ZLIKWIDOWANIA U SIEBIE ARSENAŁÓW BRONI CHEMICZNEJ Z SYRII
Tirana, 15 listopada 2013 r.


Albania nie przyjmie broni chemicznej z Syrii celem jej zniszczenia na swoim terytorium – powiedział dziś premier kraju, Edi Rama.

„Albania nie ma możliwości wzięcia udziału w tej operacji" – oświadczył on podczas przemówienia transmitowanego przez  telewizję.

Na początku listopada w mediach pojawiły się informacje, że zgromadzone przez Damaszek arsenały mogą zostać zlikwidowane w Albanii. Opozycja skierowała do parlamentu kraju wniosek o przeprowadzenie referendum w tej sprawie. W miastach w całym kraju odbywały się liczne akcje protestacyjne.

Zob. calość:

polish.ruvr.ru/2013_11_15/Albania-odmowila-zlikwidowania-u-siebie-arsenalow-broni-chemicznej-z-Syrii/

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 6 z 21

Valid XHTML & CSS