POLKA W TIRANIE - blog
Tirana, 20 listopada 2013 r.

Miło nam zaprosić Państwa do zapoznawania się z relacjami Irminy Czysnok, prosto z Albanii. Dzięki Irminie śledzić będziemy na bieżąco to, co ciekawe i ważne przede wszystkim w albańskiej kulturze, ale nie tylko. Będziemy poznawać także inne aspekty albańskiego życia, o których Irmina zechce nam opowiedzieć. Bardzo Ci dziękujemy!!!

Blog "Polka w Tiranie"  znajduje się z lewej strony, w zakładce Blog. Po prawej stronie ukazują się jego fragmenty.


Irmina o sobie:

Moja fascynacja Albanią zaczęła się kilka lat temu. Początkowo był to naiwny zachwyt tzw. bałkańską egzotyką. Z czasem zapragnęłam zrozumieć. Poznać język, zwyczaje, wartości, mentalność… Po prostu zanurzyć się w albańskiej rzeczywistości.  Swoje marzenia realizuję mieszkając i pracując w Tiranie, w ramach wolontariatu europejskiego. W obszarze moich zainteresowań są przede wszystkim działania w zakresie zmiany społecznej i kultury oraz promowanie  równości i tolerancji. Na co dzień mierzę się z albańską rzeczywistością, która jest niezwykle skomplikowana. Trudna i brutalna, a zarazem zachwycająca i zniewalająca. Jest dla mnie źródłem refleksji, obserwacji i inspiracji.

 
 
ASTRIT BEQIRAJ TŁUMACZEM ROKU 2013
Tirana, 17 listopada 2013 r.Z radością informujemy, że na 16. Międzynarodowych Targach Książki w Tiranie, wybitny tłumacz literatury polskiej na język albański Astrit Beqiri uhonorowany został tytułem "Tłumacz Roku 2013" za przekład "Podróży z Herodotem" Ryszarda Kapuścińskiego. Astrit przekładał m.in. A. Stasiuka, Cz. Miłosza i wiele dzieł R. Kapuścińskiego.


Një ditë përpara mbylljes së panairit të 16-të të librit, juria e përzgjedhur ka shpallur edhe fituesit e këtij viti. Në fushën e përkthimit u vlerësua Astrit Beqiraj për shqipërimin e njërës prej veprave më të njohura të Kapushinskit, “Udhëtim me Herodotin”.


Serdecznie gratulujemy!


 
ALBANIA ODMÓWIŁA ZLIKWIDOWANIA U SIEBIE ARSENAŁÓW BRONI CHEMICZNEJ Z SYRII
Tirana, 15 listopada 2013 r.


Albania nie przyjmie broni chemicznej z Syrii celem jej zniszczenia na swoim terytorium – powiedział dziś premier kraju, Edi Rama.

„Albania nie ma możliwości wzięcia udziału w tej operacji" – oświadczył on podczas przemówienia transmitowanego przez  telewizję.

Na początku listopada w mediach pojawiły się informacje, że zgromadzone przez Damaszek arsenały mogą zostać zlikwidowane w Albanii. Opozycja skierowała do parlamentu kraju wniosek o przeprowadzenie referendum w tej sprawie. W miastach w całym kraju odbywały się liczne akcje protestacyjne.

Zob. calość:

polish.ruvr.ru/2013_11_15/Albania-odmowila-zlikwidowania-u-siebie-arsenalow-broni-chemicznej-z-Syrii/

 
ALBAŃCZYCY ZJEDNOCZENI W MASOWYM PROTEŚCIE
Tirana, 11 listopada 2013 r.

Syryjską broń chemiczną zniszczy... Albania?


Więcej…
 
ZOBACZYĆ ALBANIĘ I ... ZNÓW POJECHAĆ

Olsztyn, 08 paździenrika 2013 r.

Z cyklu: Podróże

Tamara Jesionowska


Butrynt

Jak patrzeć na Albanię? Czy jak Andrzej Stasiuk, który  określa ją jako „podświadomość Europy” i doceniając jej piękno zarazem fascynuje się tym, co w niej brzydkie? Ale to trochę tak, jakby jadąc do Polski opisywać dawne pegeery i  bezrobotnych mężczyzn wysiadujących przed  wioskowymi sklepami. A tak jak Martyna Wojciechowska, która pokazuje odmienne obyczaje na zasadzie: patrzcie jakie to dziwne...?

Więcej…
 
NOWA POWIEŚĆ ISMAILA KADARE JUŻ W SPRZEDAŻY

Warszawa, 25 września 2013 r.
Nowa powieść wybitnego albańskiego powieściopisarza, laureata Międzynarodowej Nagrody Bookera w roku 2005, zaczyna się od dziwnego wypadku taksówki na autostradzie pod Wiedniem. Daje on początek nie mniej tajemniczemu śledztwu, w którym co rusz pojawiają się nowe tropy i domysły. Co łączyło dwie śmiertelne ofiary wypadku, albańskich emigrantów: specjalistę ds. bałkańskich w Radzie Europy i pracownicę Instytutu Archeologii? Ich związek osobisty (romans?) wydaje się nie mniej burzliwy i niejasny, jak historia ich politycznego zaangażowania w konflikt na Bałkanach i jego konsekwencje. Czy na pewno zginęli w wypadku? Może był to zamach? A może podwójne samobójstwo? (Tłumaczenie Dorota Horodyska).

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 6 z 20

Valid XHTML & CSS