LOSOWANIE EURO 2016
Nicea, 23 lutego 2014 r.W losowaniu grup eliminacyjnych  EURO 2016 Albania znalazła się w grupie I. Zagra z Portugalią, Danią, Serbią i Armenią.

Więcej…
 
ALBANIA WPROWADZA MORATORIUM NA POLOWANIA
Tirana, luty 2014 r.

Od lutego 2014 r. w Albanii zaczyna obowiązywać dwuletni, całkowity zakaz polowań. Albański Minister Środowiska – Lefter Koka – zadecydował, że moratorium jest konieczne by ochronić gatunki, których liczebność dramatycznie spadła w ostatnim dwudziestoleciu w wyniku niekontrolowanych polowań. Krytycznie zagrożone są już w Albanii nie tylko orły, niedźwiedzie brunatne i rysie bałkańskie; także stan populacji gatunków niegdyś pospolitych jak bażant i przepiórka jest alarmujący.

 

www.niechzyja.pl

 

Więcej…
 
DWIE DZIEWCZYNY Z ALBANIĄ W TLE
Poznań, 09 lutego 2014 r.

Szanowni Państwo,

Edyta i Ewelina, studentki pierwszych lat bałkanistyki w Poznaniu, poznają Albanię w nieszablonowy sposób. W zamieszczanych na stronie Towarzystwa opowiadankach, oswajają poprzez delikatną ironię, ale także przez ściśnięte gardło to, co dla nich nowe na styku dwóch kultur.  Zmierzyć się z Innością jest im pozornie łatwiej, ponieważ ojciec jednej z nich jest Albańczykiem. W rzeczywistości jest im trudniej, ponieważ E. poznała ojca całkiem niedawno, niełatwo więc powstrzymać emocje.

Opowiadania te, choć proste w formie, skłaniają do wielu refleksji, także i do tej: czy możliwe jest wspólne bycie osób z różnych kręgów kulturowych, a jeśli tak, to jake są tego koszty? Na te pytania nie ma jednoznacznych odpowiedzi i nie znajdziemy ich u EE. Będzie natomiast ich poszukiwanie. Zapraszamy serdecznie do czytania. Ciąg dalszy nastąpi.
Ewelina Niemoth, Edyta Trebinja


1. LOTNISKO

Samochody wloką się jeden za drugim. Siedzę zgaszona na tylnym siedzeniu  forda. Docierają do mnie urywki zdań rozmowy Tomka, który robi za kierowcę,  z moją mamą.

-Ale wyrwałem wczoraj czarnulę, pani Zosiu. Normalnie cudo.

-To jak ma ona na imię?-  dopytuje się mama.

-Nooo, pani Zosiu, ja mówię o bmw.

"Czy on naprawdę przyjedzie."- zaczynam się bać.

Więcej…
 
ALBANIA NA OLIMPIADZIE W SOCZI
Soczi, 07 lutego 2014 r.Na 22. Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Albanię reprezentuje dwoje sportowców: Suela Mëhilli i Erjon Tola. Rywalizować będę w slalomie gigancie.
Więcej…
 
ZMARŁ FLORENT ÇELIKU
Tirana 04 stycznia 2014 roku

W wieku 45 lat, po ciężkiej chorobie zmarł dzisiaj w Tiranie Ambasador Republiki Albanii w Polsce, Jego Ekscelencja Pan Florent Çeliku.
Łączymy się w bólu z rodziną Zmarłego.
Cześć Jego pamięci!


Florent Çeliku ukończył studia filologiczne. Po studiach pracował w Instytucie Językoznawstwa Akademii Nauk w Tiranie oraz jako wykładowca na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu w Tiranie. Ukończył Akademię Dyplomatyczną w Wiedniu oraz Foreign Service Institute (Departament Stanu USA). Po roku 2000 przez pewien czas piastował stanowisko zastępcy ministra spraw zagranicznych Albanii. Karierę dyplomatyczną rozpoczął w 1992 roku. Początkowo pełnił funkcję konsula w Ambasadzie Albanii w Warszawie, a od września 2007 ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego Republiki Albanii w Polsce, na Ukrainie, Litwie, Estonii i Łotwie.

Więcej…
 
WKRÓTCE NOWA POWIEŚĆ ISMAILA KADARE
Warszawa, 19 grudnia 2013 r.W styczniu 2014 ukaże się  powieść Ismaila Kadare "Kolacja dla wroga" (Darka e gabuar), w tłumaczeniu Dorota Horodyskiej.

Centralnym motywem książki jest tajemnicze wydarzenie z czasów II wojny światowej w Gjirokastrze, rodzinnym mieście pisarza - brzemienna w skutki kolacja wydana we własnym domu przez albańskiego lekarza, doktora Gurameto, na cześć niemieckiego oficera Fritza von Schwalbe. Mimo długotrwałego śledztwa, tylko częściowo jawnego, prawda o tej kolacji po dzień dzisiejszy nie ujrzała światła dziennego.
Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 6 z 21

Valid XHTML & CSS