KRZYŻ KOMANDORSKI DLA BYŁEGO AMBASADORA FLORENTA ÇELIKU
Tirana, 18 maja 2014 r.W dniu 16 maja 2014 r. odbyła się w Ambasadzie RP w Tiranie uroczystość przekazania rodzinie b. Ambasadora Albanii w RP Florenta Çeliku Krzyża Komandorskiego Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej przyznanego pośmiertnie Ambasadorowi przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-albańskiej współpracy.
Więcej…
 
"FERDYDURKE" GOMBROWICZA PO ALBAŃSKU
Tirana, 04 maja 2014 r.Nakładem wydawnictwa Pika pa sipërfaqe, ukazała się w kwietniu br. powieść Gombrowicza "Ferdydurke", w przekładzie Edliry Llohy. 
 
WIZYTA MINISTRA SPRAW ZAGRANICZNYCH ALBANII W POLSCE
Warszawa, 07 maja 2014 r.
 Należy pamiętać, że polityka rozszerzenia przynosi realne korzyści zarówno państwom wstępującym do UE, jak i samej Unii. Jesteśmy gotowi dzielić się swoimi doświadczeniami z naszymi albańskimi partnerami
– powiedział minister Radosław Sikorski 7 maja w czasie spotkania z ministrem spraw zagranicznych Republiki Albanii Ditmirem Bushatim.

 

Więcej…
 
O OBECNOŚCI LITERATURY POLSKIEJ W ALBANII - konferencja w Tiranie
Tirana, 25 kwietnia 2014 r.

W ramach obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich 2014 Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Tiranie we współpracy z Uniwersytetem Tirańskim zorganizowała w dniu 23 kwietnia 2014 r. konferencję nt. obecności literatury polskiej w Albanii.
 


Spotkanie otworzyli Dziekan Wydziału Historii i Filologii prof. Shezai Rrokaj oraz Ambasador RP Marek Jeziorski, którzy podkreślali istotny wzrost tłumaczeń polskich autorów na język albański oraz zainteresowania polską literaturą wśród albańskich czytelników. Uczestnikami panelu dyskusyjnego byli znani przedstawiciele środowisk kulturalno-literackich, w tym tłumacze literatury polskiej, krytycy literaccy, przedstawiciele domów wydawniczych. Występujący podkreślali uniwersalne humanistyczne i artystyczne walory polskiej literatury i poezji oraz stale rosnące ich znaczenie dla albańskiego czytelnika.
Więcej…
 
POLKA W ALBAŃSKIM BIG BROTHERZE
Tirana, 24 marca 2014 r.
W trwającej obecnie 7. edycji albańskiego Big Brothera bierze udziała Polka, Violeta Piaskowska. Violeta ma 30 lat, jest stylistką. Urodziła się w Polsce, trzy lata pracowała we Włoszech jako modelka. Od siedmiu lat mieszka w Albanii. Albania bardzo  się jej podoba. Ma tu wielu przyjaciół. Jest jedynaczką, jej mama mieszka w Polsce, ojciec nie żyje. Po zakończeniu udziału w Big Brotherze zdecyduje, czy zostać w Albanii na stałe.

Pani Violecie życzymy samych sukcesów!

Pani Violeta jest i będzie najbardziej znaną Polką w Albanii. Bez wątpienia! 

Niestety, Violeta została wyeliminowana na początku kwietnia.

Więcej…
 
SPOTKANIE AMBASADORA MARKA JEZIORSKIEGO Z ISMAILEM KADARE
Tirana, 19 kwietnia 2014 r.W nieformalnej i bardzo przyjaznej atmosferze Ismail Kadare i Marek Jeziorski rozmawiali o wielu ważnych sprawach zajmujących Polaków i Albańczyków. Niezwykły pisarz albański mówił o swojej twórczości, o jej silnych związkach z losami kraju i rodaków. Wspominał swoje kontakty z polską literaturą, spotkania z Czesławem Miłoszem. Od początku rozmowy czuło się, jak bardzo wiele łączy Ismaila Kadare z Polakami w spojrzeniu na historię, wspólne losy w tragicznym wieku XX oraz na europejskie powołanie Albanii i Polski. Twórca jest wielkim Europejczykiem, postrzega swój kraj jako nierozerwalną część Europy od wieków, widzi jego przyszłość tylko w Europie.
Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 6 z 22

Valid XHTML & CSS