WYBÓR PREZYDENTA KOSOWA NIEKONSTYTUCYJNY


alt
Prezydent Behgjet Pacolli

Prisztina, 28 marca 2011 r.
Trybunał Konstytucyjny orzekł dzisiaj, że wybór prezydenta Kosowa był niekonstytucyjny. Skargę po lutowych wyborach złożyła największa partia opozycyjna Demokratyczna Liga Kosowa (LDK) i Sojusz na rzecz Przyszłości Kosowa (AAK).

 

Przedstawiciele tych ugrupowań uważają, że podczas głosowania w parlamencie, w którym na prezydenta został wybrany kontrowersyjny biznesmen Behgjet Pacolli, została złamana konstytucja, gdyż w sali obrad nie było wystarczającej liczby deputowanych.

Opozycyjni deputowani przed głosowaniem opuścili parlament. Uważają też oni, że w czasie przerwy przed trzecią, ostatnią turą głosowania, grożono deputowanym.

Pacolli, szef Sojuszu Nowego Kosowa (AKR), miliarder, nie jest popularny w kraju z uwagi na swoje związki biznesowe z Rosją, która odmawia Kosowu prawa do niepodległości.

Na razie nie wiadomo, czy wybory zostaną powtórzone i czy prezydent będzie musiał zrezygnować z urzędu.
Jak podają kosowskie media “Trybunał Konstytucyjny [...] większością 7 głosów przeciwko 2 uznał, że Postanowienie Zgromadzenia Republiki Kosowa, z dnia 22 lutego 2011 r. jest niekonstytucyjne, ponieważ jest niezgodne z wymogami Artykułu 86 Konstytucji Republiki Kosowa i demokratycznych zasad w niej ucieleśnionych" - czytamy w decyzji sądu.
 

alt


Artykuł 86 Konstytucji (Wybory prezydenta) zawiera 6 punktów.

Punkt 3 głosi: Prezydent Republiki Kosowa wybierany jest większością 2/3 wszystkich głosów posłów Zgromadzenia.

Punkt 4 głosi. Jeżeli żaden z kandydatów nie otrzyma większości 2/3 w dwóch pierwszych głosowaniach, trzecie głosowanie ma miejsce pomiędzy dwoma kandydatami, ktorzy otrzymali największą liczbę głosów w drugim głosowaniu, a kandydat, ktory otrzyma więcej głosów składanych przez posłów Zgromadzenia, zostanie wybrany na Prezydenta Republiki Kosowa.


Źródło: Konstytucja Republiki Kosowa, Rzeszów 2010, Wyd. Uniw. Rzeszowskiego, tłum. Krystian Nowak
(PAP)
dla www.towpolalb. pl
dh
Towarzystwo Polsko-Albańskie
05-805 Otrębusy
ul. Spacerowa 17
 
Konto:

Towarzystwo Polsko-Albańskie
58 2130 0004 2001 0741 4378 0001
Volkswagen Bank Polska S.A.

 

Dziś62
W tygodniu435
W miesiącu1966
Wszystkie381425

środa, 08 luty 2023
DMC Firewall is a Joomla Security extension!