Z TIRANY - Dorota Horodyska, wtorek 25 stycznia 2011

alt
Gaz łzawiący na Bulevardi Deshmoret e Kombit, 21 stycznia

Ludzie na ulicy nie przestają rozmawiać o tym, co się stało 21 stycznia i co może wydarzyć się w następnych dniach i miesiacach. Czuje sie autentyczny niepokoj zwyklych obywateli, przerazonych strzalami z broni broni palnej i smiercia trzech manifestantow w ubiegly czwartek. Gazety pelne sa opinii i komentarzy. Przytocze fragment komentarza Fatosa Lubonji, publicysty znanego takze w Polsce.
alt
Fatos Lubonja

To, co sie dzieje od ubieglego czwartku poglebia tylko te niemoralna i nieodpowiedzialna walke, w ktorej szala winy i nieodpowiedzialnosci przechyla sie obecnie coraz bardziej w strone rzadu i Beriszy osobiscie, co nie wyklucza, ze bardzo szybko moze sie on przechylic w strone przeciwna.
Nezgoda rzadu na wykonanie nakazu aresztowanie szesciu dowodcow Gwardii, wydanego przez Prokurator Tirany Ine Rame, ktorzy jej zdaniem odpowiadaja za zabojstwa, pchnelo kraj na droge instytucjonalnego kryzysu, co pozwala przypuszczac, ze uzycie sily i przemocy stanie sie coraz bardziej mozliwe.

Oskarzenie rzucone na Prokurator Generalna, ze bierze ona udzial w puczu oraz utworzenie z inicjatywy Beriszy komisji parlamentarnej, ktora wedlug prawa zawiesza takze kompetencje Prokuratury co do prowadzenia sledztwa w sprawie tragedii, ma de faco taki sens, ze Sali Berisza przejmuje kompetencje wszechwładcy, który sam kontroluje innych, ale nie pozwala na to, aby kontrolować jego. Nadaje to kruchej albańskiej demokracji cechy rezimu autorytarnego. Także nagrody pienieżne przyznane jednym biednym policjantom, okaleczonym przez zmanipulowanych
innych biednych, jeszcze bardziej gmatwa i polaryzuje sytuacje. Urzednicy panstwa wykonywali swoje obowiazki i nie można ich nagradzać jak najemnikow politycznej sily, przynajmniej nie w tej chwili.

Obecnie opozycja działa niemalże niezgodnie z prawem i albo zmuszona będzie do walki na śmierć i życie, aby zmusić Beriszę do ustąpienia, albo ustąpi on sam. Spirala tego konfliktu bez arbitra może nas doprowadzić albo do chaosu, destabilizacji i pewnego rodzaju wojny domowej, albo do ustanowienia dyktatury tego, kto silniejszy.

Gazeta Panorama, 25 stycznia 2011






Towarzystwo Polsko-Albańskie
05-805 Otrębusy
ul. Spacerowa 17
 
Konto:

Towarzystwo Polsko-Albańskie
58 2130 0004 2001 0741 4378 0001
Volkswagen Bank Polska S.A.

 

Dziś65
W tygodniu438
W miesiącu1969
Wszystkie381428

środa, 08 luty 2023
Our website is protected by DMC Firewall!