Z TIRANY - Dorota Horodyska, poniedzialek 24 stycznia 2011

alt
W trakcie protestu 21 stycznia

"Albania zmierza ku dyktaturze", "Republika ginie", "Zamach stanu według nauk Envera", "Rama winien przemocy, w przypadku powtórki - przykładnie ukarany", "Prokurator krajowa - puczystka". "Edi Rama: Nie cofniemy się ani o krok, niezależnie od ceny", "Nic nie dzieje sie przypadkiem" - to niektóre tytuły z dzisiejszych gazet.

Wczoraj na nadzwyczajnym posiedzeniu zebrał się albański parlament [Kuvendi] i przy pustych lawach opozycji podjął uchwałę o powołaniu Nadzwyczajnej Komisji Śledczej, która zajmie się zbadaniem okoliczności wydarzeń z 21 stycznia. Drobiazgowemu śledztwu poddana zostanie Prokuratura, Albańska Służba Informacyjna SHISH [Sherbimi Informativ Shqiptar] oraz policja. Premier Berisza oraz niektóre gazety bardzo ostro skrytykowały Inę Ramę [zbieżność nazwisk z przywódcą PS, merem Tirany Edi Ramą - przypadkowa] za wydanie nakazu aresztowania sześciu dowódców Gwardii Republikańskiej i zarekwirowanie broni. Nakaz aresztowania, do którego policja się nie zastosowała, odebrany został jako sprzyjanie puczystom i celowe osłabianie Gwardii. SHISH za kolei, obwiniany jest za brak rozeznania i niezagwarantowanie bezpieczeństwa demonstrującym.

Na wczorajszej konferencji prasowej premier Berisza poinformował, ze w sprawie śmierci trzech demonstrantów przeprowadzone zostanie śledztwo i jeśli wykaże ono, ze strzelała Gwardia "winni nie uciekną za granice", staną przed sądem i zostaną osądzeni.

Manifestacja organizowana przez Partię Demokratyczną została przełożona ze środy na sobotę 29 stycznia ze względu na pilny wyjazd premiera Beriszy za granicę. Termin demonstracji zwołanej przez przywódcę opozycji Ediego Ramę pozostaje niezmieniony - piątek 28 stycznia, godzina 14.00
Towarzystwo Polsko-Albańskie
05-805 Otrębusy
ul. Spacerowa 17
 
Konto:

Towarzystwo Polsko-Albańskie
58 2130 0004 2001 0741 4378 0001
Volkswagen Bank Polska S.A.

 

Dziś72
W tygodniu445
W miesiącu1976
Wszystkie381435

środa, 08 luty 2023
Our website is protected by DMC Firewall!