ŚWIĘTO PIWA W KORCZY - Birra Korça najlepsze w Albanii!

Drukuj
Korcza, 12 sierpnia 2011 r.

alt

Ponad 20 tys. mieszkańców Korczy oraz z innych albańskich miast i gości zagranicznych przybyło w czwartek wieczorem, 11 sierpnia, na plac przed Pałac Sportu, aby wziąć udział w rozpoczynającym się Piątym Święcie Piwa.
Birra Korça jest najstarszym albańskim piwem, znanym od 1929 roku. Wtedy to ruszył w Korczy pierwszy browar, wybudowany przez powstałą w 1928 r. spółkę inwestora włoskiego Umberto Umbertiego oraz albańskiego Selima Mborji. Po II wojnie światowej browar przejęło państwo i produkcja piwa stale rosła.

alt
foto: Wikipedia

W 1994 r. browar został sprywatyzowany, a w 2004 r. zakupił go biznesmen Irfan Hysenbelliu, aktualny prezes “Birra Korça LLC”, który całkowicie go zmodernizował. Wprowadzone zostały nowoczesne linie technologiczne z Czech i Włoch, zastosowano najlepszą wodę z górskich źródeł. Obecnie rocznie wytwarza się 120.000 hektolitrów piwa. Od tego czasu piwo Korça znajduje się na piedestale, jako pierwsze i najlepsze piwo w Albanii.

W tym roku na korczańskim Święcie Piwa obecna była niemiecka ambasador Carola-Myler Holtkemper, która wraz z merem Korczy, Niko Peleshim, zainaugurowała ten wielki ludowy festyn.
W krótkiej mowie Peleshi powiedział, że " zaprosiliśmy tutaj panią ambasador świadomie, ponieważ jej kraj słynie z doskonałego piwa, które w tym roku świętuje swoje 200-lecie, podcza gdy my obchodzimy 5-lecie". Pani ambasador powiedziała z kolei, że jest bardzo szczęśliwa, iż może wziąć udział w tak ważnym Święcie, i że zaprasza wszystkich mieszkańców Korczy do Bawarii na rozpoczynający się tam 1 października Octoberfest.

alt
Na tegorocznym Święcie
foto: balkanweb.com


Birra Korça zaprosiło na Festyn także siostrzane piwa: birra "Tirana" i birra "Peja" z Kosowa.
Święto potrwa cztery kolejne noce, z niedzielą, 14 sierpnia, włącznie.

Szkoda, że nas tam nie ma!
Ale może niektórzy się załapią!

za balkanweb.com
dh
Our website is protected by DMC Firewall!