Biznes z ALBINVEST

 

W Albanii warto inwestować przynajmniej z 11 powodów - tłumaczyła podczas Międzynarodowego Forum Gospodarczego - Śląsk 2010 w Opolu Venera Czoczoli, dyrektor Departamentu Zagranicznych Inwestycji Bezpośrednich w Albańskiej Agencji Biznesu i Inwestycji ALBINVEST w Tiranie.

Venera Czoczoli, dyrektor Departamentu Zagranicznych Inwestycji Bezpośrednich w Albańskiej Agencji Biznesu i Inwestycji ALBINVEST w Tiranie:

- Tych 11 powodów to: centralna lokalizacja Albanii w sercu Bałkanów, umowy o wolnym handlu z większością krajów Unii Europejskiej, zredukowane obciążenia fiskalne do 10 proc., podatki przez internet, podobnie jak zezwolenia na działalność, od maja ub.r. mamy państwowy ośrodek udzielający zezwoleń na działalność gospodarczą, stabilny system bankowy, przedsiębiorstwa zagraniczne mogą mieć 100 proc. własności, repatriacja zysków, młoda, wykształcona, wielojęzyczna oraz dobrze wykwalifikowana siła robocza, obciążenia funduszem zdrowotnym i socjalnym obniżyliśmy w maju ub.r. z 20 proc. na 15 proc., mamy już też krajowe centrum rejestracji firm.
 

W 2008 r. mieliśmy wzrost PKB o 6 proc., a w trzech kwartałach ub.r. 4,1 proc. Na obywatela wynosiło więc w 2008 r. 3.963 USD, a w 2009 r. 3.911 USD. Bezpośrednich inwestycji zagranicznych mieliśmy w 2008 r. za 653,1 mln euro, a w 2009 r. za 579,1 mln euro. Natomiast inflacja wynosiła w 2008 r. 2,2 proc., a w 2009 r. 3,4 proc. Bezrobocie w 2008 r. sięgało 12,6 proc., a w 2009 r. 12,5 proc.
 

Albańska gospodarka oparta jest obecnie na 10 filarach: wolności biznesu, wolności handlu, wolności podatkowej, wolności monetarnej, wolności inwestycyjnej, wolności finansowej, wydatkach państwa, poszanowaniu prawa własności, braku korupcji i wolności pracy.
Albania ma spory niewykorzystany potencjał w: energetyce, turystyce, infrastrukturze, górnictwie i budownictwie.
Rozwój sektora energetycznego jest w tej chwili dla naszego rządu bezwzględnie najważniejszy. Mamy w nim ogromy potencjał, który w dwóch trzecich jest wciąż niewykorzystany. Mamy możliwości produkcji energii także z wiatru i słońca (250 słonecznych dni w roku). Promujemy biomasę, jako najbardziej pożądaną formę energii odnawialnej.
 

W rozwoju turystyki sprzyja nam położenie geograficzne i naturalne piękno krajobrazu, doskonałe warunki klimatyczne przez cały rok oraz zielone obszary gotowe do zabudowy. Stawiamy głównie na turystykę uzdrowiskową, morską, rzeczną i kulturalną.
W obszarze infrastruktury, przez ostatnie 4 lata zrealizowaliśmy wiele inwestycji drogowych i dla transportu lotniczego. Projekt modernizacji obszaru powietrznego za 50 mln USD zwiększył bezpieczeństwo i kontrolę ruchu lotniczego. Inwestycje w transporcie morskim skoncentrowaliśmy głównie w portach Durrës i Vlora.
 

Nasz przemysł wydobywczy dysponuje największymi rezerwami chromu w Europie. Posiadamy także spore zasoby wód gruntowych i minerałów przemysłowych. Liczymy na odkrycie nowych złóż ropy naftowej i gazu ziemnego.
Budownictwo jest w Albanii najbardziej dynamicznym sektorem. Dał on w ub.r. 12 proc. PKB. Ok. 25 proc. nowych domów na wsiach wybudowano w ostatnich 10 latach.
 

Rząd wdraża ustawę o strefach gospodarczych. Mamy już 6 zidentyfikowanych miejsc pod greenfield, w doskonałym sąsiedztwie portów morskich, a także odpowiednich pod względem logistycznym i infrastrukturalnym, np. Spitalla pod Durrës o wielkości 850 ha jest największa. Obecnie rozwiązujemy wszelkie problemy związane z własnością ziemi. Rząd w pełni popiera te inicjatywy, licząc na realny wzrost działalności gospodarczej.
 

Potencjalni inwestorzy w moim kraju mogą liczyć na bezpłatną aktualną informację gospodarczą oraz programy, bodźce i wsparcie rządowe przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Identyfikujemy dla nich lokalizację, a nawet obiekty pod działalność biznesową. Szukamy partnerów i dostawców.
 

I co ważne, na każdym szczeblu, centralnym lub lokalnym samorządowym są osoby, które mają pozyskiwać i wspierać potencjalnych inwestorów.
 


Źródło:
http://www.gospodarkaslaska.pl/
Towarzystwo Polsko-Albańskie
05-805 Otrębusy
ul. Spacerowa 17
 
Konto:

Towarzystwo Polsko-Albańskie
58 2130 0004 2001 0741 4378 0001
Volkswagen Bank Polska S.A.

 

Dziś57
W tygodniu949
W miesiącu236
Wszystkie363829

piątek, 02 grudzień 2022
Our website is protected by DMC Firewall!