RIGELS HALILI I JEGO PIEŚNI

Warszawa, 13 maja 2013 r.

 

 O czym ludzie śpiewali i śpiewają? Fascynującą historię pieśni i  pieśniarzy  opisał Rigels Halili  w swojej książce „ Naród i jego pieśni. Rzecz o oralności, piśmienności i epice ludowej wśród Albańczyków i Serbów”. Książka jest pozycją naukową, ale dzięki talentowi jej autora jest pasjonującą lekturą. Rigels Halili, nie tylko potrafi ciekawie pisać, ale też o swojej książce opowiadać. Mogli się o tym przekonać wszyscy, którzy przyszli 11 maja do  Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie na spotkanie z autorem. Promocję książki  zorganizowały Towarzystwo Polsko-Albańskie, Stowarzyszenie Polsko-Kosowskie KOS-POL oraz Wydawnictwa UW. Honorowy patronat sprawowała Ambasada Republiki Albanii.. 



 
Dorota Horodyska, prezes TPA ciepło powitała autora i gości, a profesor Jolanta Mindak-Zawdzka opowiedziała o tym jak powstawała książka – najpierw jako praca doktorska, której była recenzentką.  Pani profesor podkreślała wielką rzetelność, pracowitość i obiektywizm autora w podejściu do tak trudnego z wielu względów tematu.

Rigels Halili, mający obecnie 38 lat, materiały do książki zbierał przez 10 lat. Jak sam powiedział (i napisał) o badaniu relacji między albańskimi i serbskimi pieśniami epickimi pomyślał podczas wykładu o folklorze profesora Tashima Gjokutaja, kiedy studiował na wydziale filologicznym Uniwersytetu Eqrem Çabej w Gijrokastrze, Myśl wcielił w życie, gdy w 2001 roku, na schodach Białej Synagogi w Sejnach, profesor Andrzej Mencwel zgodził się być promotorem jego pracy doktorskiej.

Autor tak barwnie opowiadał o pieśniach, że dwie godziny spotkania błyskawicznie upłynęły. Wszyscy, którzy kupili książkę, ustawili się w kolejce po autograf z dedykacją.

Warto sięgnąć po książkę, by więcej dowiedzieć się jak powstawała, oraz przede wszystkim  żeby przeczytać ją dla przyjemności, jaką sprawia odkrywanie skarbów kultury. Książka Rigelsa Halili jest pozycją po którą powinni sięgnąć wszyscy interesujący się Bałkanami. Pozwoli lepiej zrozumieć tę niezwykłą część Europy.

Warto przy okazji dodać, że książka została napisana po polsku, a dopiero teraz autor przekłada ją na język albański, ukaże się też w języku serbskim.


O autorze: Rigels Halili urodził się w 19175 r. w  Gjirokastrze (Albania) W 1993 roku. Po rocznych studiach na Wydziale Filologii Albańskiej na Uniwersytecie „Eqrem Çabej” w Gjirokastrze, dostał stypendium Rządu RP i od 1995 roku przebywa w Warszawie. Studiował antropologię i animację kultury na Wydziale Polonistyki UW oraz stosunki międzynarodowe na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW.W latach 2004-2005 przebywał jako stypendysta w School of Slavonic and East European Studies w Uniwersytecie w Londynie.Tamże w latach 2007-2010 kierował programem studiów albańskich jako Nash Fellow in Albanian Studies. Od października 2010 jest pracownikiem naukowym w Instytucie Filologii Słowiańskiej UMK w Toruniu.Związany ze Studium Europy Wschodniej i Szkołą Języków Wschodnich od 2006 roku jako lektor języka albańskiego, a od 2010 także jako wykładowca dwudziestowiecznej historii Bałkanów.

Przygotowała: Tamara Jesionowska

 

 

Towarzystwo Polsko-Albańskie
05-805 Otrębusy
ul. Spacerowa 17
 
Konto:

Towarzystwo Polsko-Albańskie
58 2130 0004 2001 0741 4378 0001
Volkswagen Bank Polska S.A.

 

Dziś534
W tygodniu1759
W miesiącu7514
Wszystkie494938

piątek, 29 marzec 2024
DMC Firewall is a Joomla Security extension!